Kultuurist ja vaheseikadest


Esmalt 2 seika, mis juhtunud. Eile kohtusin kohalike araablastega. Oli yhe araablase 2rasaatmispidu, kes Salaam programmi kaudu Ameerikasse l2heb praktikale. Salaam projekt loodi peale 9/11 syndmusi ja selle k2igus vahendatakse ameeriklasi araabia maadesse praktikale ja vastupidi, et suurendada rahvastevahelist yksteisem6istmist. Igatahes oli tore ja sain natuke rohkem nende kultuurist teada. Mehed ei kanna valgeid traditsioonilisi h6lste mitte sellep2rast, et nendes v2hem palav on. Lihtsalt traditsioonilised r6ivad. Seal on sees ka igast taskud jne, k6igil on muidugi viimased mobiilimudelid v6i PDAd. Kuna see on lumivalge, siis nad tavaliselt vahetavad riideid v2hemalt 2x p2evas. Siis kysiti mult, et kas araabia keelt ka r22gin. Ytlesin "marhaba" (tere) ja "Inshallah" (kui jumal tahab), mille peale siis yks ameeriklane ytles, et 6petab mulle araabia keelset ropendamist hiljem. Sellepeale pikemalt m6tlemata plahvatasin v2lja "oh, i learned some in tunisia: bara nikumak!" T6lkima ma seda ei hakka, aga te oleks pidanud araabide n2gusid n2gema. Kiiresti vabandasin muidugi ja k6ik lahenes :)
Teine lahe lugu oli t2na hommikul, kui avastasin, et abielus on kasulik olla. Nimelt siin on yhistranspordi, t2psemalt bussidega selline lugu, et need, mis s6idavad sinna free zone'idesse, k2ivad harva ja peatusse koguneb hea hulk rahvast. Sisenemine on esiuksest ja pilet lunastatakse bussijuhi k2est bussis (seda igas bussis). Bussid on muidu heas korras ja puhtad. Niisiis. Et bussi sisse saada (ja eriti veel istekohta), tuleb trygida ja mitte v2he. Kyynarnukid k2iku jne. Naised ei pea, nemad moodustavad omaette j2rjekorra ja saavad enne mehi sisse yldjuhul. Igatahes mu "abikaasa" sai bussi sisse, aga kuna mass oli nii suur, siis ma t2na ei mahtunud nagu peale. Kui j6udsin juhini, oli buss juba nii t2is, et ei tahtnud mind peale lasta enam (teisi ka muidugi). Ok, l2ksin v2lja. Siis Chico k6rval istuvad naised hakkasid talle h6iskama, et it's your husband there, you can't leave him out there jnejne, go tell the bus driver! Nii ta l2kski ja bussijuht ytles, et okei, tavai, ja saingi peale. Bussis olevad naised seirasid mind k6ik suurte silmadega ja naerul suudega:)

Nyyd noorte elust siin ja kultuurist. Vanemate ja laste vahel valitseb suur v6imuvahekord, nagu yleyldse siin yhiskonnas. Kes kultuuriteooriat valdab, siis siin on power distance v2ga suur. Lastel ja noortel pole endal yldse suurt otsustus6igust - kogu elu korraldatakse 2ra vanemate poolt. Kuhu nad t88le l2hevad, millisesse kooli, mida 6ppima jne. Vanematele vastuvaidlemine ei ole v6imalik. Tytarlaps ei tohi enamasti olla kahekesi koos noormehega, v2hemalt 1 neiu peab veel pundis olema. 6htuti ei tohi kaua v2ljas olla, nii 10ks peaks ikka korralik inimene koju minema. Mis siis, kui isegi 21 aastane. Kuhugi kellegi poole 88bima j22mine on ylikeeruline teema. Kui tudeng tahab AIESECiga liituda, peab reeglina vanematelt luba kysima. Ja siin korraldatakse selliseid parents meetinguid, kus selgitatakse vanematele, mis see on jne. Et see pole mingi paha asi. Pidevalt oli probleem see, et kui taheti orgunnida mitmep2evast konverentsi, siis see oli v6imatu, kuna ei saa ju 88bima j22da kuhugi mujale peale kodu! Viimaks yks 6nnestus ikka l2bi viia ka. Samuti v6ivad vanemad 2ra keelata teatud s6pradega suhtlemise. Ja girl- ja boyfriendid on enamasti keelatud, vanemad korraldavad laste abielusid. See k6ik hakkab vaikselt l22nestuma kyll. Noored muidugi h2ngivad ikka salaja ringi kellega tahavad ja on olemas ka boyfriendid jne. Igatahes kui lapsevanem ytleb midagi, siis nii ka on. Yhes peres oli see isegi nii 22rmuslik, et ei tohtinud isale silma vaadata, kuna isa on nii palju k6rgemal. Silma vaadates ei avalda austust ja isa v6ib ka lyya. Tudengid on siin erinevalt Eestist v2ga rikkad, sest koolid on kallid, seep2rast tean rohkem nende elust. Neil kodus koristajad, teenindajad, autojuhid jne. Neid koheldakse kui alamklassi ja nemad siis vastu k6netavad h2rrasid kui kuningaperet. Yks mulle just r22kis siin, et n2e vahetasin oma koristaja v2lja, kuna ei osanud 6igesti laudu pyhkida ja oli muidu loll. Peretytar ja meessoost teenija kahekesi koju j22da ei tohi, tytar kas l2heb linnapeale v6i tuleb keegi sugulane kylla. Yhel on siin oma autojuht, kes tuleb j2rgi, viib ja toob. Autojuhiga ei r22gi ta s6nagi, ytleb vaid aadressi, kuhu minna. Minu jaoks k6ik v2ga harjumatu. Vanemate korraldatud abieludest veel j2rgmine n2ide, kui t6sine asi on. Yks tyyp k2is Liibanonis ja seal oli af22r siis mingi neiuga. Nyyd see neiu helistas tyybile koju ja isa v6ttis telefoni vastu ning sai kogu teemast teada. Tyyp sai kohutava peapeasu, s6imu jne osaliseks. Koduarest ka. Ja nyyd karistuseks (eksimusi oli kogunenud juba palju) saadab isa ta Pakistani elama (pere algselt sealt p2rit). Tyyp t2na r22kis mulle veel, et ta isa on meeletult religioosne ("he's like a maniac religious islam terrorist"). Ehk nii on lood.
Meie m6istes vabadust ja otsustusv6ime arendamist siin noored ei saa, mis on samas suur probleem, kuna riigi arengut see ei soodusta. Noorte jaoks koosneb maailm peamiselt s88misest, shoppamisest, reisimisest (valitud kohad nagu egiptus, liibanon, UK, tai, malaisia) ja niisama olesklemisest. K6ik on v2ga relaxed ja aeglane, keegi rabada ei viitsi.
Hetkel pean l6petama, j2rgmistel kordadel veel pildikesi kultuurist.

3 comments:

Anonymous said...

Hei!

Tahtsin lihtsalt öelda, et hästi tore on lugeda su seiklustest ning Dubaist üldisemalt :)
Edu!

Anonymous said...

WOW- peresuhted veelgi karmimad. Arvasin, et Ladina-Ameerika perekesksus ja soltuvus on piisavalt 'huvitav' kogemus.
Njah, mis koige kurvem asja juures, on see, et 21 aastane kaitub kui 17 aastane Euroopas. Ja peale ulikooli tuleb pere ning mingisugust otsustusvabadust ei ole.

Tervitused ekvaatori lahistelt!!!

Tru said...

hehee!! lahedad lood sul seal!!

kle see abieluvärk kõlab ka huvitavalt - mõlte, aasta pärast ongi tunne, et olete nii kaua juba abielus olnud!! :)

edu, Peep-poiss!!