From India with love

Eelviimane p2ev Indias. Viimane n2dal on olnud superlahe, kui kolisin elama AIESECi traineede korterisse. Meil on iga 6htu olnud hullult l6bus, klapp nendega v2ga hea. Nendega koos tunnen end siin koduselt - hea seltskonnaga on ikka igal pool lahe. Pundi moodustavad siis kohalik traineede liider austraallane Sam (kes on 2ra 6ppinud ka hindi keele), sakslasest kahemeetrine musklivillu Oliver, paarike hispaanlanna Paula ja itaallane Maurizio ning superlahe venetsuela p2ritolu Jesus (h22ldus siis 'Hesus', kuid laseb end meeleldi kutsuda 'Dziisas'). Kui paljud teist on Jeesusega yhes toas maganud, AH?;) Igatahes meil on 6htuti hullult lahedad diskussioonid India, kultuuride ja teab mille kohta veel, k2ime koos v2ljas jne. Olen saanud palju teada teiste riikide kohta, eriti ladina-ameerika. Kuidas on loodud vaesusega seal jne. Eesti riik ja sotsiaalsysteem on ikka suht toimiv, v6rreldes paljude riikidega ja elame suhteliselt h2sti. Loomulikult peab benchmarkinguks v6tma tipud, selge see, ent halvasti me ei ela ka. Hispaania tydruk saabus siia mingi n2dal tagasi, et temaga oli lahe p2evasel ajal k2ia Delhit pidi vaatamisv22rsusi kaemas. Homme siis lendan tagasi emiraatidesse. Naljakas, ent tundub, nagu l2heks koju. Eks Dubai v6rreldes Delhiga ongi palju kodusem. Indias sai siis kokku veedetud terve kuu.

Juhtumisi sel n2dalal.
K6nnin rahulikult t2naval ja siis sydame rahuga yks hindu keset k6nniteed viskab pyksid rebadele - ja situb! Hallooo! Inimesed elavad ikka Maslow pyramiidi j2rgi, kui peamised m6tted esimesel tasemel, siis sellised asjad nagu enesev22rikus, esteetika jne ei oma mingit t2hendust. Kui r22kisin indialastele, mis n2gin, siis hakkasid seletama, et oi kui kahju, et sa seda n2gema pidid, aga saa aru, inimesed peavad h2da tegema jne. Aga t2naval!? Samas ei olnud keegi neist yllatunud. Urineerivaid inimesi v6ib kohata suht sageli. Ja siis alamklassi india meestel on r6ve komme pidevalt oma kubemepiirkonda katsuda/sygada vms.

Kesk- ja k6rgklass peab alati teenijaid. Kui enne elasin AIESECi omade juures, kes siis keskmisest j6ukamad, neil oli alati 2-4 teenijat majas. Ja kuidas nad kohtlevad neid! No nagu orje. Karjuvad, seletavad, ei mingit lahkust. Jutust ma reeglina aru ei saa, kuna see hindi keeles, ent toonist saab ikka aru. Yks kurioosne juhtum oli, kui s6in 6htust perekonnaga ja vestlus l2ks India ajaloo peale. R22givad, kuidas britid ikka r6husid ja olid pahad. J2rgmine moment karjub "BABU! FASTER!" oma teenija peale. Siis j2tkab r6humise juttu ja vahepeal karjub j2lle. Halloo, ise teevad sama asja! See pinnu ja palgi lugu tuleb meelde.

India mehed k2ivad hullult palju k2sik2es ringi v6i k2ed ymber. Ja kari mehi istub koos hullult l2hedal teineteisele ja on pidevas fyysilises kontaktis. Miks? Sest siin kultuuris naisterahvast puudutada naljalt ei tohi ja kuna inimene vajab fyysilist l2hedust, siis ongi ajapikku v2ljakujunenud nii, et siis mehed omavahel on pidevas kontaktis. Homoseksuaalset tooni pole.

Kuigi India on v6rdlemisi odav ikka, nii turul kui poodides (riided, ehted, raamatud on h2sti odavad), siis mis puudutab meelelahutust, siis see on kallis. 88klubis 0,3l 6lu maksab siin nii 250 ruupiat (ca 70 eeku) ja on ka palju kallimaid kohti. 88klubid on enamasti 5* hotellides. Ja v6rreldes euroopa kohtadega ikka parajad k2kid. 88klubid suletakse enamasti kell 1, m6ned on lahti 3ni. Baaride sulgemisaeg on valdavalt 23. Delhis 88elu on kesine. Ja mis veel h2irib mind ja teisi eurooplasi on see, et hinnad menyydes on ilma maksudeta. Ja siis kui l2heb arve tasumiseks hiljem, siis on hull jama arvutada, et kui palju keegi peab makse maksma. Tavaliselt on maksud 20% k2ive jookidelt ja 12.5% s88kidel, lisaks service charge 12%. Teeninduskohtades on personal 95% mehed! Ettekandjad, koristajad, kokad, n6udepesijad. Igas baaris on meeletu hunnik t88tajaid. See nagu v6iks t2hendada, et teenindus on kiire. Aga ei - k6ik v6tab aega. Ebaefektiivsus lokkab, ei saa mitte aru, miks nii palju t88tajaid on vaja. Sama kehtib poodide kohta, k6ik koridorid on saaliteenindajaid t2is, kes ei tee midagi. Ning teeninduskohtades on tavaiselt ka uksehoidja, kes kas magab v6i siis heal juhul ikka avab ust. V2ga m6ttekas amet.

K2isin juuksuris, oli odav. Nii 10 eeku. Juuksur inglise keelt ei r22kinud, et siis k2tega seletasin, mida tahtsin. Tulemus oli okei. Vahepeal tegi mulle mitu korda peamassaazi v6i siis lihtsalt sasis juukseid. See oli p2ris m6nus :) Mis selle otstarve oli, sellest ma aru ei saanud - ehk t6esti siis kliendile heameelt teha.

Nagu ikka v66ras riigis elama hakkamisega on ka Indias - kui esimesest kultuurishokist saad yle ning aktsepteerid kuidas siin elu on ja mis moodi see t88tab, siis muutub k6ik palju lihtsamaks ja stressivabamaks. Viimane n2dal olen p2ris nautinud elu siin - nagu puhkus! Ehk l2ks protsess ka kiiremini, kuna Dubaisse kohandumise protsess sai v6rdlemisi hiljuti l2bitud.

Siiski vaesus siin paneb p2ris palju m6tlema, et kuidas selline asi on ikka v6imalik ja kas teisiti ei saa. Siin rakendatakse ka p2ris palju sedas mudelit, et masinaid ei kasutada t88des, kuna t88k2si on niiv6rd palju. Ehitustel naised kannavad pea peal telliskive, selle asemel, et neid t6stukiga yles vinnata jne. Seda p6him6tet toetas juba Gandhi, et inimsed masinate asemel. Mis siis, et ebaefektiivsem, v2hemalt inimestel on t88d. Majanduslikult pole see just otstarbekas ja j2tkusuutlik l2henemine, t88de struktuur on igal pool maailmas ju evolutsiooni l2bi teinud ja inimesed ymberorienteerinud uutele t88valdkonadele, ent India tundub paljuski ikka elavat sajanditaguses ajastus.

Mis veel. Ahjaa, elektrikatkestused on siin sagedased. Iga p2ev juhtub, kord tunniks, kord v2hem. Eile s6ime 6htust kyynlavalgel, oli v2ga sensuaalne :) Sooja vett kraanist sageli ei saa. Korter, kus hetkel elan, on 4ndal korrusel, ja ylep2eviti pole vett ka kraanist saada. Aga kuigi India on kolmanda maailma riik, v6ib siin ikkagi lahedalt aega veeta, kui lahedad inimesed ymber!

Minu jaoks on India olnud v2ga avardav, silmaringi laiendav ja m6tlemapanev kogemus. Mugavustsoon laienenud j2lle, saanud uusi m6tteid iseenda identiteedi kohta. Elada siin m6nda aega vast ei tahaks, kuid siia m6neks ajaks reisima soovitaks tulla kyll. Et n2ha, mis moodi veel on v6imalik elada! Ja muidugi looduskauneid kohti on siin palju ja huvitavaid ajaloolisi m2lestusm2rke.

Okei. J2rgmine kord juba Dubaist! Kirjutage ja joonistage.

No comments: